Ověřený obchod v novém kabátě
Košík 0

Informace o snusu a skoalech a historii žvýkacího tabáku v ČR

Švédský snus svojí formou (tabák ve formě prášku) spadá do kategoorie tabáku pro orální použití.
Prodej tohoto tabáku v ČR není možný.

Skoal, Coppenhagen, Timber Wolf a spousta dalších značek tabáků, nařezaných na long cut, fine cut nebo v pytlíčkách, všechny vyrobené v USA... Hrozně rádi bychom je dováželi, ale není to možné. Americké tabáky obsahují ingredience, které je v Evropě zakázáno používat. Takže bez ohledu, zda tabák spadá mezi žvýkací tabáky nebo tabáky pro orální použití, jejich prodej je v ČR vyloučen.

Historie
Jak přišel snuff z Ameriky do Švédska a ze Švédska do Čech

1493 – Kolumbus se vrací do Evropy s tabákem v kapse

Návrat z Nového Světa je okořeněn novými objevy a poznatky. Do Evropy je poprvé dovezena rostlina, která byla rozšířená po celé severní i jižní Americe. V Evropě jí jsou z počátku připisovány léčivé účinky. U dvora se začíná šňupat prášek z usušených listů – například proti bolesti hlavy. Botanikové a doktoři začínají pěstovat a kultivovat rostlina, se kterou jsou spojovány univerzální schopnosti léčit různé nemoci.

1638 – První zásilka tabáku vyložena ve Švédsku

V roce 1638 dorazí první zásilka tabáku do švédského přístavu. Brzy se tabák stane podstatným obchodním artiklem a jeho spotřeba začíná podstatně růst.

1741 – Zákaz kouření

Ve Švédském království bylo osobám mladším 21 let zakázáno kouřit již v roce 1741. Byla zavedena daň na kouření.

1810 - 1840 – Od nosu pod ret

Na začátku 19. století se snuff bral formou šňupání. Kombinace této praktiky a zvyku tabák žvýkat vedla ke vkládání vlhkého, jemně řezaného žvýkacího tabáku pod ret. Mnoho lidí tento způsob považuje za čistě severský zvyk, ale není to tak přesné. Stejným způsobem se tabák dávno vychutnává v USA, Severní a Střední Americe, v Egyptě, Alžírsku, Tunisku … Příčina změny formy žvýkacího tabáku z velkých plátků k jemnější struktuře byla čistě ekonomická – na stejný požitek bylo potřeba podstatně méně tabáku.

1919 – Do módy se dostává cigareta

Touto dobou se ve Švédsku spotřebovávalo asi 7 tisíc tun žvýkacího tabáku. Při populaci zhruba 2 milionů dospělých mužů je to asi 3,5 kilogramu na hlavu. Od roku 1919 začíná spotřeba klesat – hlavní příčinou je rostoucí obliba cigaret.

1968 – Bod zvratu

Během půl století poklesla spotřeba ze 7 na 2,4 tisíc tun. Ale od roku 1969, kdy se začíná veřejně mluvit o rizicích spojených s kouřením, obliba opět roste.

1970 – Žvýkací tabák zařazen mezi potraviny

Švédský žvýkací tabák je právně zařazen mezi potraviny. Plánovaným výsledkem je úprava receptur a modifikace přísad. Stanovuje se také doba trvanlivosti.

1973 – Představen porcovaný tabák

1980’ – Švédský tabák v Čechách

Do Čech se žvýkací tabák dostává během 80.let. První uživatelé se rekrutují z řad vrcholových sportovců, především hokejistů, lyžařů či plochodrážníků.

1997 – Žvýkací tabák je představen v Baker Street v Celetné ulici v Praze a dalších specializovaných obchodech na tabákové zboží po celé ČR.

2002 – Spotřební daň na žvýkací tabák v ČR zvýšena 12krát

2004 – Konec snusu v trafikách

Vstupuje v platnost zákaz uvádění do oběhu tabáku pro orální použití. Tabák pro orální použití je definován jako tabákový výrobek "... vyrobený zcela nebo částečně z tabáku, v prášku nebo ve formě jemnozrnných granulí nebo v jakékoli kombinaci těchto forem, zejména nabízený v jednotlivých sáčkových porcích nebo v porézních sáčcích anebo ve formě připomínající potravinářský výrobek".

Žvýkacích tabáků se žádné restrikce netýkají.

2013 - schválena se nová Směrnice EU

Nová směrnice nemění stav, prodej snusu v EU zůstane zakázán (mimo Švédsko) a prodej žvýkacích tabáků zůstává.